Eljött egy újabb nyár, és egy év kihagyás után úgy döntöttem, ismét útra kelek. A cél ezúttal Mexikó, szám szerint a 25. ország, amit életem során meglátogatok. Útitársam jóbarátnőm, Németh Diána ( ismertebb nevén Babi néni). Vele és fejenként két darab 50 literes hátizsákkal vágunk neki a nagy ismeretlennek, némi spanyoltudással és egy kis vakmerőséggel felfegyverkezve.
Ez a blog annyiban lesz kicsit más, mint az eddigiek ( akik olvasták a japán, amerikai és indonéz blogjaimat, már tudják), hogy ugyan most is elsősorban a családnak és barátoknak írok, de szeretnék több hasznos tippet, trükköt, információt leírni, ha esetleg egy hazánkfia Mexikóba váltana repjegyet magának. Sok-sok oldalt bújtam a neten, de többnyire angol nyelvű leírásokat, úti beszámolókat, blogokat találtam, így remélem, ez a Mexikó-blog kicsit hiánypótló is lesz ezen a téren.
Íme egy térkép, amit ügyesen kinyomtattam a netről, majd két színkiemelő segítségével egy vázlatos útitervet skicceltem rá. A zöld vonalak a buszos utakat, a rózsaszín a repülőset hivatott ábrázolni. Mexikóvárosból kezdjük a tripet, majd délre csorgunk a Yucatán-félsziget irányába. Meglátjuk, belefér-e minden!
Amit az utazás előtt mindenképp tanácsolnék:
- az oltások. Nekem Indonéziába két évvel ezelőtt ugyanazok az oltások kellettek, amik most Mexikóba is kellenek, ezért most nem került egy fillérembe sem, de anno 2 éve olyan 15.000 Ft körüli összeget csengettem ki az ÁNTSZ-nél a vakcinákért. Erősen ajánlott oltások: hepatitis A ( két oltás, fél év különbséggel), hepatitis B (érdemes előtte titert nézetni egy vérvétel keretében, hátha nem is kell beadatni), DiPerTe emlékeztető és hastífusz elleni oltás. Mondják még a malária elleni tablettát is, de ez irgalmatlanul sokba kerül, ráadásul nem is tervezünk dzsungelbe menni, tehát ezt mellőztük.
- nyelvtudás. Azt mondják, a mexikóiak legalább annyira jól beszélnek angolul, mint az átlag magyar honpolgár, tehát sehogy. Minden fórumon az egyes számú tanács egy alapszintű spanyol nyelvtudás volt. Jómagam lassan 3 éve tanulok spanyolul, olyan gyenge középszinten lehetek, tehát abban reménykedem, csak nem adnak el egy üveg tequiláért.
- útikönyv. Az évek során kikristályosodott, hogy nekem a Rough Guide - sorozat útikönyvei váltak be a legjobban, sokkal jobban szerettem őket, mint a Lonely Planet-et. Sajnos ez csak angol nyelven érhető el, de nagyon kompakt, részletes leírások és térképek vannak benne, képekben ellenben nem bővelkedik, de jó a képzelőerőnk. Az amazon.com-ról használtan be lehet szerezni, ez a példány vadonatújnak néz ki, és kb. 5.000 forintba került, plusz a szállítás:
- hátizsák(ok). Javaslnék egy nagyobb, minimum 50 literes és egy kisebb, amolyan iskolatáska-féleséget. A nagyobbik mehet a repcsi csomagterébe, a kisebb meg a fedélzetre. Én még becsomagoltam egy még kisebb hátizsákot (lassan összerakok egy hátizsák-matrioskát), amibe kisebb városi túrákra lehet pakolni. Próbálkoztam gurulós bőrönddel, de igazi fájdalom volt végigrángatni egy-egy poros földúton, meg felszenvedni több emeletnyit, azonkívül tönkre is ment a végére. Szóval ilyen hosszabb, nem strandon fekvős utakra hátizsákok tömkelegét viszem.
- vízum - van egy jó hírem: NEM KELL! Azaz nem kell itthon elzarándokolni a budapesti mexikói nagykövetségre ( bár nagyon kedvesek, beszéltem velük telefonon), hanem elég a reptéren vagy a gépen egy papírt kitölteni, ezzel 180 napig tartózkodhatunk az országban turistaként.
- pénz. Mivel információim szerint a mexikóiak nem nagyon tudják, merre van Magyarország, vagy hogy létezik-e, ezért ne is próbáljunk forinttal kilincselni a pénzváltókban. A legbiztosabb, ha amerikai dollárt viszünk, azt mindenhol beváltják (nagyon remélem), vagy esetleg eurót, amit bankokban váltanak be.
Azt hiszem, nincs más hátra, mint előre, holnap hajnalban indulás Ferihegyről, az Air France menetrend szerinti járatain először Párizsba, majd Mexico Citybe!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése